Nielegalne rozpowszechnianie utworów audiowizualnych - śledztwo VDs. 47/14


Prokuratura Okręgowa w Olsztynie prowadzi śledztwo w sprawie naruszania praw autorskich (art. 116 ust. 1, 2  i 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w zw. z art. 12 ustawy Kodeks karny, dalej jako: k.k.).
Leo Hidalgo, Flickr, CC
 
Powyżej wskazane naruszenie polegało na rozpowszechnianiu bez uprawnienia, za pośrednictwem Internetu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i czynienia sobie z tego procederu stałego źródło dochodu, cudzych utworów audiowizualnych poprzez publiczne, nieodpłatne i odpłatne udostępnianie filmów na wielu witrynach w latach 2010-2015, na szkodę podmiotów: „Monolith Films” sp. z o.o., „Cezar 10” S.A., „Studia Filmowego Zebra”, „Studia Filmów Rysunkowych” sp. z o.o., „Studia Filmowego Kadr”, „Saco Films Ltd” sp. z o.o., „Studia Miniatur Filmowych” sp. z o.o., „Best Film” sp. z o.o., „Studia Filmowego TOR”, „Zodiak Jerzy Hoffman Film Productions” sp. z o.o., TVN S.A. Środki pochodzące z niniejszej działalności (ponad 8 mln zł) przekazywano za granicę za pośrednictwem wielu spółek i poprzez konta bankowe założone na terenie Księstwa Lichtensteinu (czym naruszono art. 299 § 1, 5 k.k. w zw. z art. 12 k.k.).  Podejmowane działania finansowe miały na celu znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia tych pieniędzy, ich wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku.

Zarzuty postawiono kilku osobom. Główny podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego czynu i złożył wyjaśnienia.

Internauci zaalarmowali, iż w piątek 8 maja 2015 r. (najpewniej w związku z działaniami Prokuratury) doszło do zamknięcia większości platform udostępniających utwory audiowizualne. Na dzień 10 maja 2015 r. część witryn informuje o zakończeniu działalności, część natomiast przekierowuje do innych stron. 

Sygnatura akt postępowania: VDs. 47/14